Archives : Duben-2017

Pamětní spis o škole v Kyšperku zpracoval Dr. Josef Mikyska v roce 1894 O škole vůbec Hlavní článek zákona ze dne 9.června 1873 o škole dí v § 21: škola má vychovávati a vyučovati. Účelem vychování mládeže a t.d. viz Přednášku a škola jest za třetí pomníkem národního uvědomění a pokroku a národ český byl ..

Read more

(Opsány záznamy MUDr Josefa Mikysky z roku 1893)   O kratochvíli neb zábavu za starších dob nebylo v Kyšperku právě tak postaráno jako v místech jiných, krom kdy nějací cizí potulní hudebníci, zpěváci anebo i loutkové divadlo do Kyšperka zabloudilo. Protože každá kočující společnost, zvlášt za dlouhých večerů zimních s otevřenou náručí byla přijímána a návštěvu ..

Read more

Stanislav Adamec Podle Sedláčka (Sedkáček A.: Hrady, zámky a tvrze II.) byla tvrz Orlice ve 13. století sídlem vladyk z Orlice a vlastní ves měla jméno „in prato“ (Louka), od roku 1406 také Orlice (dnes součástí města Letohrad). Držitelem tvrze a patronem kostela byl od roku 1361-1366 Ivan z Orlice. Po něm seděli tu Dobeš z Přepych a ..

Read more