Archives : Květen-2016

Není nepatrných věcí, potvrzuje pan Stanislav Moravec z Kunčic čp. 97 několika životními zkušenostmi z dětství a mládí: Narodil jsem se na Ovčíně v r. 1930. Za rok naši koupili chalupu na Kunčicích v „Líšti“ a tam jsme se přestěhovali. Měl jsem 4 sourozence, staršího bráchu Jarku, mladšího Vaška a dvě sestry, Lídu a Marii. ..

Read more

V minulosti se lidé setkávali s mnoha nakažlivými nemocemi, ale žádné se nebáli tolik, jako moru. Netušili, proč se šíří s takovou rychlostí a decimuje celé rozsáhlé oblasti. Proto budil hrůzu, byl synonymem smrti a zároveň jej vnímali jako projev božího hněvu. V české historii se objevují dvě velké epidemie – v letech 1679-1680 a 1713-1715. ..

Read more

SOUBOJ S MALOMESTEM Znamá česká spisovatelka s reglonálním zaměřením na okolí Litomyšle, Teréza Nováková, napsala před více jak sto lety tragickou novelu o služce z Kyšperka “Lojzička Hendrychova, dívka z lidu”. Děvče pocházelo ze stavení Josefa Motla č.p. 96 na Podměstí a dočteme se zde o kmotře Matyášce, vdově Filipové, paní radové Houškové, o Kubátovl ..

Read more