Category : příběhy z archivních regálů

Home » Archive by category : příběhy z archivních regálů

“Být silný znamená být šťastný,” řekl počátkem devatenáctého století americký básník Henry Wadsworth Longfellow. A když dodal, že “člověk je buď kladivem, nebo kovadlinou”, vyjádřil naprosto přesně, proč lidstvo od nepaměti obdivuje siláky. Chytrost, moudrost – ty obvykle zmizí ze světa spolu se svými nositeli, ale odneste na ramenou kládu, co dva jiní nezvednou, a ..

Read more

Panuje obecné povědomí, že ženy (a to nejdříve jen ty tzv. „mondénní“) začaly kouřit počátkem 20. století. Proto mne velmi překvapila zmínka o ženě – kuřačce z přelomu 18. a 19. století – uvedená v pamětech Isidora Moravce (* 1862) z Kunčic: “…děda mého otce byl hospodářem v popis­ným čísle 82 Kunčicích, kdež dosud rod ..

Read more

Pátrám ve starých dokumentech, abych objevila dávno zapomenuté příběhy, v nichž možná figurovali vaši předci. Jenomže historie je dáma potutelná, někdy jen naznačí a rozuzlení si nechá pro sebe. Tak je to i tentokrát. O svátku Kosmy a Damiána, ve čtvrtek 27. září 1821, zaklepal soudní sluha na dveře justiciára Rettiga (1). “Milostpane, jsou tu ..

Read more

Milo bylo v chaloupce. Tak začíná nejeden z oblíbených prvorepublikových příběhů popisujících idylický život na vsi. Ovšem společné soužití vícero generací nebo lidí, jež kromě střechy nad hlavou a povinnosti výměnku neměli nic společného, zpravidla přinášelo jeden konflikt za druhým. Slavný vrchnořiditelský ouřade. Když Antoni(n) Baláš před několika lety ode mně chalupu N.C. 39 v ..

Read more

Standardy. Ošklivé slovo samo o sobě. A co teprve v historii. Někdo zlehka, možná ze společenské slušnosti prohodí větu, dvě a ty pak žijí bez ohledu na pravdu. Narazila jsem na podobné. Pořád dokola se cituje vyjádření kyšperského kronikáře Aloise Gleitsche, který o svém předchůdci napsal: “Václav Uhlíř si vydobyl velké zásluhy o zvelebení města ..

Read more

Financování škol náleželo k povinnostem obcí a od svého vzniku v roce 1774 se potýkalo s problémy. Sedláci nepovažovali vzdělání svých potomků za zvlášť důležité. Děti posílali do školy jen tehdy, když jejich pomoc nepotřebovali v hospodářství. Jak šel čas, situace se zlepšovala, ale vždycky se našel rebel… Děti z Rotneka byly „přiškoleny“ do Hnátnice. Denně musely absolvovat dlouhou, náročnou, ..

Read more

Společenstva čili cechy zaujímaly ve městech významné postavení. Pečlivě střežily svobody, výsady a práva jednotlivých řemesel, dohlížely na dobrou práci svých členů, podporovaly ty, kteří se dostali do úzkých a stavěly se ostře proti různým nepřístojnostem. Tohle všechno se čas od času projednávalo na cechovních schůzích. Na jedné takové se před představenstvo kyšperských krejčích postavil ..

Read more

Ve starých novinách jsem našla příběh, jenž se nehezky otiskl do historie rodu Vondrů. Na kunčický mlýn se roku 1815 přiženil Leopold Vondra, syn kyšperského krupaře a primátora. Vzal si Annu, dceru tamního mlynáře Leopolda Štěničky. Na lomenici zářil nápis „Na Božím požehnání vše založeno jest“, ale mlynáři přáno nebylo. 13. července 1845 jej do ..

Read more

František Moravec se narodil 16. března 1781 na selském gruntě v Kunčicích 46 (nové číslo 82). Ještě nevyrostl z chlapeckých kalhot, když jeho otec Antonín onemocněl „na červenou“ (úplavici). Za pár dní, 12. ledna 1792, nesli pětačtyřicetiletého sedláka na hřbitov. Když dospěl syn Josef, zdědil grunt. Ovdovělá matka Barbora se mladému hospodáři nechtěla ve stavení plést. ..

Read more

Na severu Štýrska, u hranic s Dolním Rakouskem leží malé městečko Mariazell, jež je snad nejslavnějším poutním místem ve střední Evropě. Každoročně sem cestuje mnoho věřících, aby navštívili kapli se zázračnou sochou Panny Marie pocházející z 12. století. V dobách minulých se do Mariazell každoročně vydávali i lidé z Kunčic. Spolu s ostatními se roku ..

Read more