Category : různé

Vypracovat rodokmen obvyklým způsobem není zase až tak těžké. Ale zkusili jste to někdy obráceně? Řeknu vám, není to nic jednoduchého… V našem městě se bude přístí rok odhalovat obnovený hrob F. Vl. Heka. Z městského úřadu mě požádali, zda bych mohla najít jeho potomky, které by na tu slávu rádi pozvali. Tak jsem zapátrala ..

Read more

[Z článku Fr. Skály v Orlickěm kraji z května 1940 vypsal M. Machek]   Když roku 1680 dostavěl hrabě Vitanovský zámeckou kapli sv. Václava, nynější farní kostel (tehdy tu fara ještě nebyla), zřídil si i nadaci pro kněze, varhaníka, zpěváky, basistu a tenoristu. Varhaník dostával ročně 12 mírek pšenice, 9 měřic předního žita, 12 mírek ..

Read more

Naši předkové neměli tolik příležitosti se veselit, chodit do kina či do divadla, dívat se na televizi, ale zato se uměli bavit sami. Pořádali různé besedy, povídali si a hlavně udržovali staré zvyky, jako bylo třeba na Kunčicích honění kohouta. Tento zvyk patřil k posvícenské zábavě. Nejdříve měli plno práce mládenci, protože museli sehnat dívku, ..

Read more

Číst knihy a povídky Terézy Novákové je jako studovat učebnice regionální historie. Nic si nevymýšlela ani nepřikrášlovala. Cestovala, pozorovala a když lidé viděli, že jim ráda naslouchá, vyprávěli. Tak poznala se spisovatelka osudy mnoha lidí, kteří nějakým způsobem vyčnívali nad poklidnou hladinou tehdejší společnosti. Leckterý z nich se pak stal hrdinou jejích příběhů. Jako etnografka ..

Read more

Porodní bábou bývala starší, zkušená, pro své znalosti všemi vážená žena. Dohlížela na průběh těhotenství a když přišel čas porodu, doporučovaly dobové spisky několik století nazpátek „nejprve nechť odstraní zbytečné osoby a zvířata ze světnice“. Pak nastal bábin hlavní úkol – pomáhat rodičce a poté opatřit matku i novorozeně. Často, nad rámec svých povinností, léčila ..

Read more